V posledních letech se ve světě přesného zemědělství objevuje stále více inovací. Jedná se o nejnovější algoritmy umělé inteligence, ale také o moderní zařízení, jako jsou postřikovací drony. Mohou výrazně zjednodušit zemědělskou výrobu a právě na ně se zaměříme v tomto článku.
Jak jsme se již zmínili v našem předchozím článku Co je Proofminder, zemědělci čelí mnoha výzvám. Nyní, když už víme, jak používat nejmodernější informační technologie založené na umělé inteligenci, je načase tyto znalosti uplatnit v praxi. Jednou z takových možností je postřik drony. Postřikovací drony aplikují POR (přípravky na ochranu rostlin) na celém světě, ale jak je to na Slovensku? Pojďme se na to podívat společně!
Je postřik prováděný drony v Česku legální?
Je tedy postřik prováděný drony v Česku legální? V současné době totiž legislativní podmínky uvedenou činnost v Česku a ve většině zemí Evropské unie zakazují – s výjimkou aplikace listové výživy nebo biocidů. Jediné dvě evropské země, které k přesnému zemědělství přistupují moderně a používají postřikovací drony, jsou Švýcarsko (které má legislativu) a Maďarsko (které povoluje aplikaci schválených POR). Je však důležité si ujasnit, že aplikace POR dronem není totéž co klasická letecká aplikace, jak ji známe.
TIP: Spolu s technologií Proofminder představují postřikovací drony v přesném zemědělství účinnou kombinaci inovací.
Postřikovací drony sice létají, ale maximálně ve výšce 2 až 3 metry nad vegetací. V některých případech je letová výška shodná s pozemními postřikovači. Klasickou leteckou aplikaci vnímáme jako postřik „čmeláky“. V tomto případě je ale aplikace POR nepřesná, šance na únik je vyšší a omezená z hlediska terénu. U postřikovacích dronů to neplatí.
Postřikovací drony proto létají nízko nad plodinou a tlačí předmětný roztok na plodinu. Tomu napomáhají i vrtule, které POR rozvíří a tyto látky se dostávají přímo na plodiny. Výsledkem je vysoká přesnost, nízká pravděpodobnost úletu kapek a dobrá efektivita – jak časová, tak i finanční.
Postřik prováděný dronem je přesně naplánovaný a automatizovaný let. V praxi to vypadá tak, že před vlastní aplikací se konkrétní pole zmapuje malým dronem s RTK, díky čemuž se dosahuje přesnosti až na 2 cm. Software pak vytvoří mapu pole, kde je označena oblast, kterou chceme ošetřit a vzít v úvahu překážky, ale provádí se také nastavení rozteče, výšky letu atd. Tento výsledek se pak exportuje do ovladače prostřednictvím cloudu. Existuje mnoho možností a nastavení, které probereme v samostatném článku.
Pro tento postřik platí stejné meteorologické podmínky jako pro běžný postřik – maximální teplota 25 °C, maximální rychlost větru 3 m/s (ideálně bezvětří) a relativně dobrá vlhkost vzduchu.
Proč je tedy (prozatím) zakázán postřik prováděný drony? Jistě víte, že v Evropské Unii existují přísné předpisy v různých oblastech a ani toto odvětví není výjimkou. Zatímco Evropská unie uvádí, že nemá dostatečné údaje, aby bylo možné začlenit postřik prováděný drony do legislativy, například Švýcarsko provedlo vlastní výzkum a tuto možnost legalizovalo. Zaostávat nechce ani Maďarsko, které přišlo s vlastními předpisy, které umožňují použití pouze přípravků POR autorizovaných k postřiku prováděnému drony.
V USA, Jižní Americe, Africe a Asii se ve velké míře využívají postřikovací drony, které pomáhají zemědělcům překonat problémy s počasím a rostoucími náklady. Do konce roku 2022 se celosvětově prodalo více než 200 000 zemědělských dronů DJI a kumulativně se postříkalo až 200 milionů hektarů. Tato čísla neustále rostou a my věříme, že se brzy změní i přístup Evropské Unie.
TIP: Čínský výrobce DJI je lídrem v oblasti zemědělských dronů a najdete je také v naší nabídce.
Postřikovací drony a jejich technologie
Podívejme se nyní na technologii, kterou využívají postřikovací drony. Jak jsme se již zmínili, předním výrobcem kvalitních zemědělských dronů je společnost DJI, která se tomuto odvětví věnuje již od roku 2006. Právě produkty DJI známe do posledního šroubku.
Donedávna se u dronů DJI nejčastěji používaly klasické trysky (např. TeeJet). Princip spočívá v tom, že čerpadlo natáhne směs vody a POR a pak ji protlačí těmito tryskami, které vytvoří požadovanou velikost kapek. V případě DJI se nejčastěji používají klasické trysky s rozptylem 180 až 220 mikrometrů, jako je například XR11001.
V praxi jsme se ale někdy setkávali s ucpáním trysek. Děje se tak proto, že ve srovnání s velkými postřikovači používáme mnohem méně vody. Zatímco postřikovače spotřebují 250 až 400 litrů vody, drony mnohem méně (15 litrů na hektar při aplikaci fungicidů, ještě méně při aplikaci herbicidů). Aplikace POR za použití dronů je tedy šetrná i k životnímu prostředí. Koncentrát je samozřejmě vyšší, ale množství účinné látky, které se dostane na plodinu, se nemění.
Postřikovací dron je nastaven tak, aby aplikoval dané množství na hektar a účinná látka je na tuto plochu aplikována rovnoměrně.
Protože se tyto klasické trysky zanášely, začali se objevovat výrobci, kteří používají mechanické trysky, a na tuto jednoduchou technologii vsadila i společnost DJI. Ačkoli se nejedná o novou technologii, je to novinka v oblasti postřikování dronem a najdete ji v modelech T40 a vyšších.
Jejich fungování je založeno na rotujících kotoučích a magneticky poháněných čerpadlech. Mechanické kotouče se roztočí určitou rychlostí a kapky se oddělí od malých zubů, kterými jsou vybaveny jejich okraje – čím rychleji se roztočí, tím menší kapky se oddělují. Drony řady T40 tak mají snadno nastavitelnou velikost kapek přímo v řídicí jednotce, a to v rozmezí od 50 do 400 mikrometrů.
Výhody pro zemědělce
Použití mechanických trysek má mnoho výhod. Když jsme mluvili o nastavení velikosti kapek, umožňuje nám to snadno zvětšit velikost kapek, pokud například fouká mírný vítr. Tím se sníží snos, ale v případě ULV POR můžeme nastavit velmi nízké dávky látky v kombinaci s malými kapičkami, které vytvoří mlhu.
Další výhodou je, že mechanické trysky se neucpávají. Jsou jednoduše konstruované, vše se snadno čistí a to i při použití práškových přípravků.
Kromě toho společnost DJI používá magnetická čerpadla s oběžným kolem, která jsou poháněna magnetickým polem, což zajišťuje, že čerpadlo nikdy nepřijde do styku s přípravkem POR, který by ho mohl korozivně napadnout nebo ucpat. Tato změna řeší problémy s ucpáváním čerpadel a trysek, které jsme zaznamenali, s nimiž jsme se potýkali se staršími modely DJI. Celý systém je tak spolehlivý, účinný a téměř bezúdržbový.
- PŘIJATELNÁ POŘIZOVACÍ CENA
- JEDNODUŠŠÍ PRÁCE
- POSTŘIK I PO DEŠTI
- BEZ OMEZENÍ VÝŠKY PLODIN
- APLIKACE I NA PODMÁČENÉ PŮDĚ
- CENOVĚ DOSTUPNÝ SERVIS
Přejděte na přesné zemědělství
Pokud jste farmář nebo chovatel, čelíte mnoha výzvám. Naštěstí existuje mnoho novinek, které vám mohou pomoci. Výsledkem jsou vyšší výnosy, nižší náklady, optimalizace zemědělské výroby, snadnější práce a ochrana životního prostředí. Zavolejte nám na +421 917 641 190, napište nám na valentin@skywalkersag.cz nebo vyplňte kontaktní formulář na našich webových stránkách a my vám řekneme, jak můžete přejít na přesné zemědělství i vy.